Pod imenom prvog srpskog knjižara
Biblioteka Gligorije Vozarević je kulturna ustanova velikog značaja u Sremskoj Mitrovici, osnovana je na temeljima srpske građanske čitaonice iz 1886. godine i jedna je od najstarijih biblioteka na području Srema. Predstavlja jednu od regionalnih biblioteka u bibliotečko informacionom sistemu Republike Srbije, a prema rešenju Ministarstva za kulturu obavlja matičnu funkciju za biblioteke Srema. Dobija ime po poznatom knjigovescu i izdavaču Glioriju Vozaroviću.
Pod imenom prvog srpskog knjižara
Biblioteka ,,Gligorije Vozarević’’ osnovana je na temeljima srpske građanske čitaonice iz 1886.godine.
Iako je rad čitaonice bio različitog intenziteta sa povremenim prekidima i teškoćama koje su i život i surovosti dva rata donosili, ona ostaje plemeniti početak i koren bibliotekarstva u gradu. U periodu posle drugog svetskog rada, osniva se narodna knjižnica i čitaonica “Prosveta” sa skromnim fondom od 2.015 knjiga. Razvoj grada i težnja ta novim sadžajima rada, uticaće i na razvoj biblioteke, koja 1969. godine ulazi u nove knjuge, knjigovescu i izdavaču Gligoriju Vozareviću rođenom u Ležimiru, selu kraj Sremske Mitrovice
Danas, biblioteka po svojoj razvijenosti i funkciji, predstavlja jednu od 30 regionalnih biblioteka u bibliotecko-informacionom sistemu Republike Srbije. Njenu unutrašnju organizaciju, koja sledi zakonske odredbe čine:
MATIČNO ODELJENJE od 6. juna 1994.godine. ovo odeljenje obavlja matičnu funkciju u opštinama Inđija, Irig, Pećinci, Ruma, Stara Pazova i Šid. U svojoj nadležnosti ima 6 narodnih, 32 osnovnoškolske, 12 srednjoškolskih i pet specijalnih biblioteka, u kojima radi 156 bibliotečkih radnika.
ODELJENJE ZA NABAVKU I OBRADU nabavlja i obrađuje knjige za sva odeljenja i ogranke. U odeljenju se izgrađuju centralni, autorski, stručni, predmetni i naslovni katalog.
ODELJENJE ZA ODRASLE raspolaže knjižnim fondom od 52453 knjige iz oblasti nauke, umetnosti i književnosti, 9 dnevnih novina i 4 časopisa koje koristi 4525 upisanih čitalaca. Oni mogu da prisustvuju književnim susretima, poteskim večerima, tribinama i izložbama u čitaonici odeljenja.
ČITAONICA SA STRUČNOM LITERATUROM čitaocima daje na korišćenje u svom prostoru bogat fond od 6819 leksikona, enciklopedija, književnih kritika i 12 stručnih časopisa.
ZAVIČAJNA ZBIRKA čuva kulturnu baštinu naše opštine. Sakuplja i obrađuje svu knjižnu u neknjižnu građu, koja se svoji sadržajem, mestom izdanja ili autorstvom odnosi na teritoriju opštine.
DEČJE ODELJENJE preko raznovrsnih oblika kulturno-vaspitnih aktivnosti i knjižnog fonda od 3551 knjiga i 6789 slikovnica kroz svet knjige i čitanja vodi decu od predškolskog uzrasta do završetka osnovne škole. U odeljenju, pored iznajmljivanja željene knjige oni mobu da učestvuju u takmičenjima u crtanju, recitovanju, pisanju, kvizovima, kreativnim radionicama ili prisustvuju književnim susretima.
OGRANCI u Bosutu, Jarku, Kuzminu, Martincima, Čalmi i Šašincima svojim knjižnim fondovima od 38456 knjiga i književnim programima zadovoljavaju potrebe za kulturom dece i meštana ovih sela.
Poseta iz prve ruke
